گردشگری

جستجو
تبلیغات متنی
بقعه یعقوب لیث صفاری دزفول
جاذبه های گردشگری خوزستان
 • modir

 • 98 آبان

بقعه یعقوب لیث صفاری دزفول

«یعقوب لیث صفاری» بنیانگذار سلسله صفاریان، اولین شهریار ایرانی است که زبان پارسی را برای نخستین بار 200 سال پس از ورود اسلام به ایران دوباره به‌عنوان زبان رسمی ایران اعلام نمود. از آن پس در دربار هیچکس اجازه نداشت به زبانی جز پارسی سخن بگوید. او همچنین تلاش‌های زیادی برای رهاسازی بخش‌هایی از ایران از دست خلیفه عباسی نمود و در نهایت در سال 165 هجری قمری در شهر جندی شاپور دزفول درگذشت. اکنون آرامگاه یعقوب لیث صفاری، بنایی چهار طاقی با گنبدی مخروطی شکل است که در روستای اسلام‌آباد در جاده 12 کیلومتری دزفول به شوشتر نزدیک به محوطه باستانی جندی شاپور واقع شده است.

#پشت بام #دزفول#ایران#گردشگری#جندی شاپور#آثار تاریخی#یعقوب لیث صفاری#خوزستان

ادامه مطلب
 پلیس درباره ی گواهینامه‌های جعلی هشدار داد.
اخبار روزانه
 • modir

 • 01 فروردین

پلیس درباره ی گواهینامه‌های جعلی هشدار داد.

چهارشنبه  ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ 

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا نسبت به استفاده از گواهینامه‌های جعلی رانندگی و پیامدهای آن هشدار داد.

سرهنگ احمد کرمی اسد دراین‌باره گفت: اخیرا در فضای مــجازی تبلیغات متعددی در خصوص اخذ هزینه و صدور گواهینامه بدون طی فرآیندهای قانونی مشاهده شده که در آن جاعلین براساس اطلاعات شناسنامه‌ای افراد مبادرت به صدور گواهینامه جعلی می‌کنند. با توجه به فرآیند سیستمی و هــوشمند صدور گواهینامه های رانندگی، امکان ورود و دسترسی افراد غیرمجاز به سامانه‌های این مرکز غیرممکن است و لذا هـرگونه تبلــیغ در فضای مجــازی مبنی بر امکـان صدور گواهینامه با داشتن سابقه در سیستم  پلیس راهور غیر ممکن است.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا افزود: تعدادی از جاعلان پس از اخذ بخشی از هزینه‌های مربوطه از افراد و طعمه های خود، خطوط ارتباطی خود را قطع و امکان دسترسی افراد را غیرممکن می سازند و تعدادی نیز با اخذ مدارک هویتی و شناسنامه‌ای اشخاص مبادرت به صدور و جعل گواهینامه با مشخصات سایرین کرده که این گواهینامه‌ها در سامانه‌های پلیس راهور فاقد سابقه و اعتبار است.

کرمی اسد با تاکید بر اینکه دارندگان گواهینامه‌های رانندگی باید در بازه‌های زمانی مختلف نسبت به کنترل و بررسی سوابق تخلفاتی درج شده در سابقه گواهینامه خود  اقدام کنند افزود: در صورت مشاهده هرگونه سابقه تخلف رانندگی که خودشان مرتکب نشده‌اند به مرکز اجرائیات و مرکزصدور گواهینامه پلیس راهور مراجعه و موضوع را پیگیری کنند.

بنابر اعلام سایت پلیس راهور، وی در پایان گفت:‌ استفاده از گواهینامه‌های فاقد سابقه وجعلی ضمن پیگیری قانونی و ارجاع مجرمین به مراجع ذی صلاح قانونی به هنگام وقوع حوادث رانندگی مستوجب تشدید مجازات خواهند شد.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

 

ادامه مطلب
 هشدار توانگر به وزیر نیرو درباره کمبود برق
اخبار روزانه
 • modir

 • 00 مهر

هشدار توانگر به وزیر نیرو درباره کمبود برق

رئیس کمیته اقتصاد انرژی کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه ای با با هشدار به وزیر نیرو نسبت به کمبود برق تولیدی در کشور گفت که در صورت وجود برنامه زمان‌بندی شده و عملیاتی برای تأمین پایدار برق در تابستان ۱۴۰۱ ، این برنامه در اختیار این کمیته قرار گیرد تا با همکاری بین دولت و مجلس از بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر به مصرف‌کنندگان برق جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، متن نامه مجتبی توانگر به وزیر نیرو به شرح زیر است:

«جناب آقای علی‌اکبر محرابیان
وزیر محترم نیرو

با سلام و احترام
همانطور که مستحضر هستید، طبق صدر اصل (۴۴) قانون اساسی مسئولیت نهایی تأمین نیروی برق کشور به عهده وزارت نیرو واگذار شده است. متأسفانه، به نظر می‌رسد وزارت نیرو بنا به دلایلی اعم از عدم کفایت سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های جدید، تأخیر در اجرای برنامه‌های تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی، افت قابل ملاحظه نزولات جوی در سال آبی گذشته و غیره، موفق به تأمین انرژی برق مورد نیاز کشور نگردید. در نتیجه این وضعیت، کشور با افت درآمد ملی، کاهش رفاه عمومی و خسارت به بنگاه‌های تولیدی مواجه گردید.

بدیهی است، تداوم این شرایط در سال آینده آثار و تبعات به مراتب زیان‌بارتری بوجود خواهد آورد. زیرا در سال جاری، حداکثر نیازمصرف اصلاح شده در پیک روز، به بیش از ۶۷ هزارمگاوات بالغ شد. این در حالی است که حداکثر قدرت تأمین شده در لحظه پیک سال ۱۴۰۰، با ریسک بالا به حدود ۵۵.۱ هزار مگاوات رسید. بنابراین کشور در لحظه پیک امسال با کمبود بی‌سابقه ۱۱.۹ هزارمگاوات مواجه شد. بنابراین مشاهده می‌شود که حدود ۱۷.۷ درصد از مصرف مشترکین تأمین نشده است.

در صورتی که روند رشد اوج بار مصرفی همچون سال‌های اخیر تقریباً ۵ درصد درنظر گرفته شود، پیک مصرف سال ۱۴۰۱ به رقم ۷۰.۳ هزارمگاوات بالغ خواهد شد. بنابراین در صورت تداوم وضع موجود در تأمین حداکثر توان، کمبود برق در زمان اوج مصرف سال ۱۴۰۱ به رقم ۱۵.۲ هزارمگاوات معادل ۲۱.۶ درصد از مصرف مشترکین در زمان پیک خواهد شد. بی‌شک برای جبران این میزان کمبود برق در کشور، احتیاج به برنامه‌ریزی دقیق و قابل اجرا با پیگیری مستمر در بازه زمانی موجود تا خردادماه سال ۱۴۰۱ احساس می‌شود.

خواهشمند است، چنانچه برنامه زمان‌بندی شده و عملیاتی برای تأمین پایدار برق در تابستان ۱۴۰۱ تهیه شده است، دستور فرمائید در اختیار کمیته اقتصاد انرژی کمسیون اقتصادی قرار گیرد. امید است با همکاری و تعامل میان دولت و مجلس، اجرای کامل این برنامه تسهیل شود و از بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر به مصرف‌کنندگان برق جلوگیری شود.»

ادامه مطلب
 کاهش دما در تهران (یخبندان شبانه سطح زمین)
اخبار روزانه
 • modir

 • 00 اسفند

کاهش دما در تهران (یخبندان شبانه سطح زمین)

 چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ 

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده،آسمان تهران کمی ابری تا نیمه ابری و گاهی همراه با وزش باد شدید و خیلی شدید و احتمال خیزش گرد و خاک به‌ویژه در نیمه جنوبی و غربی وکاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود.

 بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده، آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری و گاهی ابری همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

در بعضی ساعت‌های امروز و فردا (۲۵ و ۲۶ اسفندماه) وزش باد شدید تا خیلی شدید در سطح استان با احتمال خیزش موقتی گردوخاک به‌ویژه در نیمه جنوبی و غربی و گاهی افزایش ابر و رگبار پراکنده با احتمال رعد و برق به‌ویژه در دامنه‌ها و ارتفاعات مورد انتظار است.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

از غروب امروز تا جمعه (۲۵ تا ۲۷ اسفندماه) کاهش محسوس دما به‌طور میانگین بین ۴ تا ۸ درجه سلسیوس در سطح استان و یخبندان شبانه سطح زمین در دامنه‌ها و ارتفاعات و طی روزهای شنبه و یکشنبه (۲۸ و ۲۹ اسفندماه) افزایش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

از غروب جمعه تا یکشنبه به دلیل عدم وزش باد قابل ملاحظه ، سکون نسبی جو و در نواحی پرتردد و صنعتی در بعضی ساعت‌ها انباشت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه آبعلی و لواسان با کمینه دمای ۲ درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران نیز فردا (۲۶ اسفندماه) صاف و گاهی قسمتی ابری و وزش باد شدید با بیشترین و کمترین دمای ۱۲ و ۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

آسمان پایتخت پس فردا (۲۷ اسفندماه) قسمتی ابری تا نیمه ابری و گاهی وزش باد ودر بعد از ظهر غبارمحلی خواهد بود و دمای هوا در گرم‌ترین و سردترین زمان به ۱۴ و ۶ درجه سانتیگراد می‌رسد.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

ادامه مطلب
 مسجد جامع تبریز
جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی
 • modir

 • 99 اسفند

مسجد جامع تبریز

 

مسجد جامع تبریز یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی و مهم شهر تبریز است که در خیابان شهید مطهری واقع شده است. مسجد جامع تبریز که در کتاب‌های تاریخی از آن به عنوان «جامع کبیری» نیز نام برده شده، از ابتدای تأسیس، مسجد جامع شهر تبریز بوده و بازار تبریز، گرداگرد آن شکل گرفته است.

مسجد جامع 2 درب ورودی دارد که اولی از قسمت شمالی و از صحن اصلی به داخل مسجد راه دارد و راه ورودی دیگر مسجد در قسمت جنوبی آن است که به یک کوچه راه دارد و کوچه ی مذکور از قسمت غربی آن بن بست و مسدود است. ساختمان این مسجد به صورت کلی از گچ و آجر ساخته شده است. طاقهای بلند و مقرنس زیبا و گنبدهای ضربی رفیعی دارد. محراب زیبای مسجد چند قطعه ای است و از نوع رخام ساده ساخته شده است.

قسمتی از مسجد که از طرف شمال به طرف جنوب ساخته شده است در حدود 62 متر طول دارد، 34 متر از قسمت جنوبی مسجد، در مقایسه به سمت شمالی آن، باریکتر است و این به وضوح قابل مشاهده است.

ستون های پایه ای مسجد با هم دیگر تفاوت ظاهری و ساختاری دارند و بر حسب کاربردشان در هر قسمت از مسجد، استحکام بسیار زیادی دارند. استحکام بالا این مسجد، گویای حضور فردی با نفوذ و قدرت بالا در ساخته شدن این مسجد را دارد. همچنین جلوه ی زیبا و استحکام مسجد، توجه هر بازدید کننده ای را به مهارت و چیره دستی معمار این بنا جلب می کند.

نادر میرزای قاجار در کتابش آورده است که: این مسجد بسیار ساده و بی آرایش است و از کاشی ها و سنگ های زینتی ای که در سایر بناهای موجود در کشور از آن ها استفاده می شود، در این مسجد مستحکم استفاده نمی شود. آیات قرآن را به وضوح می توان بر دیوار های آن دید که با گچ به هنرمندی تمام نوشته و هک کرده اند. در قسمت پیشانی محراب مسجد با خط نستعلیق آیات قرآنی را نوشته اند که جلوه ای زیبا و روحانی به محراب بخشیده است. در درون بنا 2 تکه کتیبه وجود دارد، اولین کتیبه در سمت ورودی شمالی مسجد و در قسمت بالای آن قرار دارد. کتیبه ی دوم در داخل مسجد بر روی دیوار یکی ار اتاق های غربی قرار داده شده است و با خط علاالدین محمد تبریزی به زیبایی در چند خط نگاشته شده است و از خرابی ها و دستکاری های انسانی در امان مانده است و تاریخ و اصالت خود را حفظ کرده است.

 

مسجد جامع تبریز

 

#تبریز#پشت بام#گردشگری#میراث فرهنگی#اسامی مساجد تبریز#محرم وصفر#بوم گردی

ادامه مطلب
 استان بوشهر و بخش کشاورزی آن
رپورتاژ آگهی
 • modir

 • 02 تیر

استان بوشهر و بخش کشاورزی آن

 

استان بوشهر ، یکی مناطق کشور ایران می باشد،که در فصول پاییز و زمستان تامین‌ کننده بخش وسیعی از محصولات کشاورزی ایران است. استان بوشهر یکی از بزرگترین تولید کنندگان خرما و گوجه فرنگی در کشور می باشد. همچنین این استان با توجه به ظرفیت های قوی برای صادرات یکی از تامین کننده های محصولات کشاورزی برای کشورهای حوزه خلیج فارس نیز می باشد.

استان بوشهر یکی از استان های جنوبی کشور که از غرب با استان خوزستان از شمال با استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از شرق با استان هرمزگان و از جنوب با خلیج فارس هم مرز است.  این استان دارای آب و هوای بسیار گرم و شرجی در اکثر فصول سال می باشد.

استان بوشهر ۳۱۳ هزار هکتار اراضی زیر کشت دارد . این یعنی ۱۳ درصد از کل اراضی استان بوشهر را زمین‌های کشاورزی در بر گرفته است.  که ۴۸ درصد از اراضی این استان کشت آبی و ۵۲ درصد آن نیز کشت دیم است.۹۲ درصد کل تولیدات استان بوشهر از اراضی آبی وهشت درصد دیگر تولیدات کشت دیم است.بیشترین سطح زیر کشت مربوط به شهرستان دشتستان و بعد از آن شهرستان دشتی است که در این بین بیشترین محصول زیر کشت در استان بوشهر، گندم و بعد از آن گوجه‌فرنگی است و در میان محصولات باغی، بیشترین محصول مربوط به نخیلات است.

استان بوشهر تامین کننده حدود یک و نیم درصدی محصولات کشاورزی ایران است و عمده این محصولات در زمانی به بازار عرضه می شود که دو سوم مرکزی و شمالی ایران امکان کشت محصول را ندارند و یا کشت در آنها به صورت گلخانه‌ای انجام می گردد.

كشاورزي استان بوشهر ازلحاظ نوع محصولات و روش هاي توليد به دو قسمت محصولات زراعي و درختي تقسيم مي شود:

مهمترين محصولات زراعي اين منطقه عبارت اند از : گندم و جو آبي و ديم ، تنباكو ، پياز ، كنجد ، سبزي ، صيفي و نباتات علوفه اي . حدود 25 درصد از كل اراضي استان قابل زراعت است.شهرستانهاي دشتستان ، گناوه ، دشتي و تنگستان به ترتيب مراكز مهم زراعي در اين استان به شمار مي روند.

بيشترين باغهاي منطقه را نخلستانها تشكيل مي دهند . در برخي نقاط استان باغهاي محدود و كوچك مركبات به صورت پراكنده وجود دارد .شهرستان دشتستان از لحاظ توليد خرما و مركبات در مقام اول و تنگستان در رديف بعد قرار دارد .

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزیوتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدیراحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

مهم ترین محصولات کشاورزی استان بوشهر

استان بوشهر یکی از استان‌های مهم و استراتژیک در تولید محصولات کشاورزی مختلف خارج از فصل در ایران به شمار می‌آید. استان بوشهر در تولید محصولات باغی، زراعی، سبزی و صیفی‌جات از ظرفیت بالایی برخوردار است .به طوری که سالانه افزون بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول در این استان تولید و عرضه می‌شود.خرما و گندم و گوجه‌فرنگی و سبزی و صیفی‌جات و مرکبات از مهم‌ترین محصولات کشاورزی استان بوشهر به شمار می‌روند .

در این مقاله از رسان آب به بررسی مهم ترین محصولات کشاورزی استان بوشهر می پردازیم.با ما همراه باشید.

گندم و جو

بدون شک استان بوشهر یکی از پیشرو های تولید گندم و جو به روش های دیم و یا آبی است.  تخمین زده شده که حدود ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت کشت گندم است .گندم و جو در استان بوشهر در مناطقی که دارای بارندگی سالیانه مناسب هستند به خصوص در نواحی شمالی به صورت دیم در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر به صورت آبی کشت می شود.

خرما

استان بوشهر یکی از پیشتازان تولید انواع ارقام خرما در ایران و حتی منطقه به شمار می‌آید.شهرستان دشتستان از لحاظ توليد خرما در مقام اول  قرار دارد .میزان تولید خرما در این استان حدود ۱۵۰ هزار تن تخمین زده شده است . نخلستان های این استان بیشتر در نواحی مرکزی و جنوبی استان پراکنده اند. اما در نواحی شرقی و شمال شرقی که حالت کوهستانی نیز دارند کمتر مشاهده می‌شود.  طبق آخرین آمارها ۳۳ هزار هکتار از اراضی قابل کشت استان بوشهر به نخلستان ها اختصاص یافته است. زاهدی و کبکاب دو رقم عمده خرما هستند که در این استان کشت می شود. علاوه بر تامین بازار های داخلی بخشی از این محصول توسط تاجرین به خارج از کشور صادر می گردد.

گوجه فرنگی

سالیانه ۶۰۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل از حدود ۱۴ هزار هکتار اراضی تحت کشت گوجه فرنگی در بوشهر تولید می‌شود. این گوجه فرنگی به مناطق مختلف ایران در اواخر فصول پاییز و اوایل زمستان ارسال می گردد.

انواع صیفی جات و سبزیجات

استان بوشهر در فصول پاییز و زمستان موقعیت بسیار مناسبی از نظر آب و هوایی برای کشت محصولات مختلف از جمله انواع صیفی جات و سبزیجات را دارد.  پیاز، سیب زمینی، فلفل، خیار، هندوانه، انواع طالبی و ملون، کاهو و کلم و نیز انواع سبزیجات تازه از جمله محصولاتی هستند که در این فصول در استان بوشهر کاشته و به سایر مناطق ایران ارسال می شوند.

مرکبات

انواع مرکبات شامل پرتقال و لیمو ترش در استان بوشهر با سطح زیر کشت حدود ۵ هزار هکتاری در حال کشت و ضرر است و سالیانه حدود ۵۵ هزار تن  از این میوه به بازار عرضه می گردد. شهرستان های جم و دشتستان مهمترین قطبهای تولید این میوه در استان بوشهر به شمار می آیند و محصولات تولیدی استان از کیفیت و بازار پسندی بسیار مناسبی نیز برخوردار هستند.

محصول گندم در استان بوشهر

استان بوشهر در حوزه کشاورزی دارای ظرفیت‌های فراوانی است ، که از جمله این ظرفیت‌ها می‌توان به تولید محصول گندم اشاره کرد.با وجود این ظرفیت‌ها، میزان تولید گندم در استان بوشهر تابع شرایط جوی و میزان بارندگی‌ها است . بنابراین در سال‌هایی که میزان بارندگی کاهش می‌یابد، تولید گندم در استان بوشهر نیز با کاهش روبرو می‌شود.

در این سری مقالات مرتبط به کشاورزی استان بوشهر ،در مجموعه رسان آب ، به بررسی تولید محصول گندم در این استان می پردازیم . با ما همراه باشید.

محصول گندم در حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی استان بوشهر کشت می شود. که سطح زیر کشت گندم آبی در استان بوشهر  ۱۵ هزار و ۴۰۰ هکتار و سطح گندم دیم افزون بر ۸۵ هزار هکتار است . گندم در استان بوشهر در مناطقی که دارای بارندگی سالیانه مناسب هستند ، به خصوص در نواحی شمالی به صورت دیم ،در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر به صورت آبی کشت می شود. کشت گندم در اراضی استان بوشهر از آبان ماه آغاز می شود.

هر ساله برداشت غلات به خصوص گندم از استان‌های جنوبی بویژه استان بوشهر همزمان با آغاز فصل بهار آغاز می‌شود.در صورتی که شرایط اقلیمی و بارندگی های خوبی در استان بوشهر وجود داشته باشد ، برداشت حدود ۱۰۰هزار تن محصول در این استان ممکن می باشد.شهرستان های بوشهر، دشتستان، دشتی و تنگستان از مهمترین قطبهای تولید محصول گندم در استان بوشهر هستند.واحدهای دامداری مختلفی در استان بوشهر مشغول به فعالیت هستند ، که از ضایعات گندم شامل کاه برای تعلیف دام های این واحد ها نیز استفاده می گردد.

 

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزیوتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

استان بوشهر و کشت گلخانه ای در این استان

استان بوشهر دارای ظرفیت بسیار خوبی در حوزه گلخانه است و طی سال‌های گذشته شاهد افزایش چشمگیر سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای در این استان  بوده ایم.کمبود آب یکی از مهمترین چالش‌های عرصه کشاورزی استان  محسوب می‌شود .که توسعه کشت گلخانه‌ای در این استان خشک و کم‌آب یکی از اولویت‌های اساسی است که باید جدی‌تر از گذشته دنبال شود.

طی سال‌های اخیر روند توسعه کشت گلخانه‌ای در استان بوشهر شتاب بیشتری به خود گرفته و با حمایت‌های صورت گرفته سطح کشت گلخانه‌ای در این استان افزایش داشته است. به گونه‌ای که در حال حاضر ۴۳۰ هکتار گلخانه در این استان وجود دارد.

بیشتر محصول تولیدی گلخانه های این استان با ۷۵هزار تن مربوط به گوجه فرنگی و مابقی خیار، فلفل دلمه، میوه گرمسیری پاپایا و خربزه است.برداشت محصولات گلخانه ای در استان بوشهر از دی ماه آغاز و تا اردیبهشت سال آینده ادامه دارد.۷۰ درصد محصول تولیدی گلخانه ها در این استان به کشورهای امارات متحده عربی، قطر، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان صادر می شود.

تولید انواع نشا در گلخانه های استان بوشهر

با توجه به نیاز کشاورزان منطقه به نشا انواع گیاهان و صیفی جات، واحدهای گلخانه ای فراوانی در این استان مشغول به تولید  انواع نشا هستند.این استان نخستین تولید کننده نشای گوجه فرنگی گلخانه‌ای و محصولات خارج از فصل است.بیش از 165 واحد گلخانه‌ای استان بوشهر به تولید نشا و محصول گوجه فرنگی مشغول هستند.

مزیت ویژه کشت گلخانه ای در استان بوشهر

استان بوشهر به دلیل شرایط اقلیمی نیازی به استفاده از سوخت برای گرم کردن فضای گلخانه ندارد . به نوعی استفاده از سوخت در گلخانه ها در این استان عمومیت ندارد و در قسمت‌ها و زمان‌های محدودی استفاده می‌شود.

محدودیت کشت گلخانه ای در استان بوشهر

یکی از محدودیت‌های گلخانه ها کیفیت نامطلوب آب چاه‌های زیرزمینی است. که با لحاظ کردن یک سری شرایط زیست محیطی این مشکل با همکاری شرکت سهامی آب منطقه ای و اداره کل محیط زیست استان با تاسیس آب شیرین کن برطرف شده است.

 

استان بوشهر و آبیاری نوین تحت فشار و کم فشار در این استان

هرچند استان بوشهر گام های موثری در بخش آبیاری تحت فشار برداشته است ولی باتوجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی های پی درپی باید، تجهیز زمین های کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری از اولویت های این استان باشد.

آبیاری تحت فشار در استان بوشهر

از ۹۶ هزار هکتار زمین کشاورزی استان بوشهر با داشتن شرایط آبیاری تحت فشار، نزدیک به ۵۰ درصد به این روش آبیاری می‌شوند.که یعنی حدود ۳۸ هزار هکتار از اراضی این استان  به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

با اجراي چندین هزار هکتار آبياري تحت فشار در باغات و مزارع استان بوشهر راندمان آبياري از 39 درصد به 49 درصد افزايش يافته است.با تکميل طرح‌هاي آبياري تحت فشار در اراضي کشاورزي، و تغيير شيوه آبياري سنتي به نوين 149 ميليون متر مکعب در سال در مصرف آب در  این استان صرفه‌جويي مي‌شود.

شهرستان‌های دشتستان با ۱۱هزار و ۷۶۱ هکتار، دشتی ۹هزار و ۴۱۸، دیر هفت هزار و ۴۰ هکتار و تنگستان یکهزار و ۸۶۹ بیشترین سهمیه اجرای سیستم آبیاری تحت فشار را در استان بوشهر به خود اختصاص داده‌اند.

سیستم آبیاری تحت فشار در شهرستان دشستان

دشتستان به عنوان قطب کشاورزی استان بوشهر محسوب می‌شود و در تولید بسیاری از محصولات سهم بالایی دارد.توسعه شیوه‌های نوین آبیاری در این شهرستان را به عنوان یک اولویت مهم  است. ۷۰ درصد طرح های آبیاری تحت فشار استان بوشهر در این شهرستان است.سهم شهرستان دشتستان در اجرای ۱۰ هزار هکتار آبیاری قطره‌ای در استان بوشهر را بیش از چهار هزار هکتار می باشد.

 آبیاری کم‌فشار در استان بوشهر

آبیاری کم‌فشار روش جدیدی است که در آن با استفاده از فشار آب موجود در لوله‌های آبرسانی مزرعه و یا با ایجاد فشار کم با ریزش آب درون یک مخزن کوچک به‌مانند لوله جدار با اتصال به لوله موتورخانه بدون نیاز به استخر و پمپاژ انجام می‌پذیرد.

در استان بوشهر ۱۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی  به سامانه نوین آبیاری کم‌فشار مجهز شده است.

 اراضی زیر کشت استان بوشهر

استان بوشهر ۳۱۳ هزار هکتار اراضی زیر کشت دارد . یعنی ۱۳ درصد از کل اراضی استان بوشهر را زمین‌های کشاورزی در بر گرفته است.که  از این میزان ۸۰ هزار هکتار آبی و مابقی دیم و آیش هستند. ۱.۲ درصد تولیدات کشاورزی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود.براین اساس از ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی کشور،۱.۴ میلیون تن مربوط به استان بوشهر می باشد.

در این مقاله از رسان آب در مورد سطح اراضی زیر کشت کشاورزی در استان بوشهر ، صحبت خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

اراضی زیر کشت زراعی در استان بوشهر، ۱۶۳ هزار هکتار است ،که تولید یک میلیارد و ۱۶۳ هزار تنی تنی دارد . که  از این میزان ۴۳هزار هکتار به کشت آبی و ۱۲۰ هزار هکتار نیز زیر کشت دیم اختصاص دارد.  کشت‌های غالب آبی در استان بوشهر گندم، گوجه فرنگی، سبزی، صیفی، دانه‌های روغنی و محصولات علوفه‌ای و محصول غالب دیم نیز شامل گندم و جو است.۱۵هزار و  ۵۰۰ هکتار از مزارع استان بوشهر به کشت گندم آبی و ۱۱هزار و ۲۰۰ هکتار نیز به کشت گوجه فرنگی خارج از فصل و ۹۰ هزار هکتار نیز به گندم دیم اختصاص دارد.

همچنین اراضی زیر کشت باغی استان بوشهر به ۳۸ هزار هکتار می‌رسد،که از این مقدار، ۲۰۴ هزار تن برداشت و تولید محصول وجود دارد.

 

بیشترین اراضی زیر کشت در این استان مربوط به شهرستان دشتستان و بعد از آن شهرستان دشتی است. که در این بین بیشترین محصول زیر کشت در استان بوشهر، گندم و بعد از آن گوجه‌فرنگی است و در میان محصولات باغی، بیشترین محصول مربوط به نخیلات است.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

https://rasanab.com/wp-content/uploads/2022/04/rasanab-logo.png

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزیوتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

ادامه مطلب
 بازگشت طلا از مسیر صعودی.
اخبار روزانه
 • modir

 • 00 اسفند

بازگشت طلا از مسیر صعودی.

 پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰

طلا پس از ثبت بزرگ‌ترین افزایش در ۱۴ ماه گذشته به دلیل بهبود احساسات ریسک به دنبال نشانه‌هایی مبنی بر آمادگی اوکراین برای راه‌حل دیپلماتیک با روسیه، کاهش یافت.

 بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۸ درصد کاهش یافت و در ۱۹۸۳ دلار و ۳۰ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۲۰۵۳ دلار و ۹۹ سنت پیش رفته بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با  ۴۰ درصد کاهش، به ۱۹۸۴ دلار و ۸۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز چهار شنبه در ۲۰۶۱ دلار و ۴۰  سنت بسته شده بود.

طلا و پالادیوم روز چهارشنبه در حالی که دارایی‌های پرریسک‌تر تلاش می‌کردند به بازار بازگردند، ترمز کشیدند و تحلیلگران پیش‌بینی کردند که در صورت تشدید بیشتر بحران اوکراین، قیمت فلزات گرانبها دوباره افزایش یابد.

تا ساعت ۱۰:۴۷ به وقت گرینویچ، طلا با ۱.۹ درصد کاهش به ۲۰۱۳.۷۹ دلار در هر اونس رسید و بالاترین سطح در آگوست ۲۰۲۰ را شکست. قیمت طلای آمریکا با ۱.۱ درصد کاهش به ۲۰۲۱ دلار و ۲۰ سنت رسید.

کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA گفت: آنچه اکنون ممکن است شاهد آن باشیم، تنها یک اصلاح کوچک پس از چنین حرکت بزرگی در یک دوره زمانی طولانی (در طلا و پالادیوم) است.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

مایکل مک کارتی، مدیر ارشد استراتژی Tiger Brokers استرالیا گفت که می‌توان مقاومت قوی در قیمت طلا را در نزدیک به این سطوح بالا انتظار داشت البته احتمال عقب نشینی تا نزدیک به ۱۹۳۰ دلار وجود دارد. مک کارتی افزود: «اگر بی‌ثباتی کنونی از نظر ژئوپلیتیک ادامه یابد، به احتمال بسیار زیاد ما به دنبال بالاترین رکوردهای جدید برای فلزات گرانبها خواهیم بود».

پالادیوم پس از رسیدن به رکورد ۳۴۴۰.۷۶ دلار در روز دوشنبه، ۳.۷ درصد کاهش یافت و به ۳۰۶۳.۱۹ دلار در هر اونس رسید.

هر اونس نقره پس از رسیدن به بالاترین حد در ۹ ماه اخیر، با یک درصد کاهش به ۲۶.۱۳ دلار در هر اونس رسید. پلاتین نیز با ۳.۵ درصد کاهش به ۱۱۱۳.۴۳ دلار رسید.

فواد رزاق زاده، تحلیلگر بازار در ThinkMarkets نوشت: شرایط نوسان بازار طلا تا زمانی که جنگ اوکراین پایان یابد، مشخص نخواهد شد.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

ادامه مطلب
 توصیه برای کاهش عوارض شدید سرطان.
اخبار روزانه
 • modir

 • 01 فروردین

توصیه برای کاهش عوارض شدید سرطان.

 سه‌شنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ 

نتایج یک مطالعه تازه نشان داده است که ورزش کردن می تواند به کاهش شدت عوارض جدی سرطان کمک کند.

 متخصصان در این مطالعه به مزیت دیگری از لزوم حفظ برنامه ورزشی پی برده اند. آنها در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، دریافتند ورزش کردن قبل از ابتلا به سرطان با کُند شدن رشد تومور مرتبط است و به کاهش پیامدهای سرطان موسوم به سندرم تحلیل عضلات یا "کاشکسی" (cachexia) کمک می‌کند.

کاشکسی، اختلال تحلیل رفتن عضلات است که بیش از ۸۰ درصد بیماران مبتلا به نوع پیشرفته سرطان به آن دچار می‌شوند و با یک سوم از تمامی موارد مرگ و میر ناشی از سرطان مرتبط است. افراد مبتلا به این اختلال دچار نوع شدیدی از تحلیل عضلانی و همچنین تحلیل ساختار و عملکرد قلب می شوند و به طور کلی کیفیت زندگی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: انجام بیشتر حرکات ورزشی به ویژه تمرینهای هوازی به راحتی امکان پذیر است. بنابراین، انجام مرتب ورزشهای هوازی از قبیل دویدن، روشی موثر و مقرون به صرفه در کاهش خطر ابتلا به سرطان و پیامدهای ناشی از این بیماری است.

تحقیقاتی که در گذشته انجام گرفته، نشان داده است: ورزش کردن می تواند تاثیرات ضد التهابی داشته باشد و ممکن است از طریق کند ساختن روند پیشرفت عارضه کاشکسی، تاثیر مثبتی داشته باشد و ساختار و عملکرد قلب را حفظ کند. با این حال، پیش از این مطالعات بسیار کمی روی "پیش شرطی سازی" متمرکز شده اند.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

متخصصان اظهار داشتند: به نظر می رسد پیش شرطی سازی یا "ورزش کردن قبل از ظاهر شدن تومورهای سرطانی" با حفظ ساختار و عملکرد قلب، نقش محافظت کننده مهمی را در زمان بروز اختلال تحلیل عضلات ایفا می کند.

در این مطالعه جدید، محققان موش هایی را مورد مطالعه قرار دادند که یا به مدت هشت هفته روی تردمیل ورزش می کردند یا هیچ حرکت بدنی نداشتند. پس از هشت هفته، متخصصان بیماری سرطان را در برخی از موش‌هایی که فعالیت بدنی داشتند و برخی از موش‌های کم تحرک ایجاد کردند. همچنین برخی موش‌های هر دو گروه از ابتلا به سرطان در امان ماندند.

متخصصان دریافتند که موش‌های مبتلا به سرطان و با سبک زندگی بی‌تحرک، نسبت به موش‌هایی که قبل از بروز بیماری سرطان ورزش می‌کردند، عملکرد قلب ضعیف‌تری داشتند. همچنین، موش‌های گروه نخست دارای حجم تومور کمتر بودند و ۶۰ درصد توده تومور کمتری نسبت به موش‌های گروه بی‌تحرک داشتند.

به گفته متخصصان این داده ها در شناسایی اهمیت ورزش و بهترین زمان ورزش به عنوان یک اقدام محافظتی و پیشگیرانه در برابر اثرات مضر اختلال تحلیل عضلات ناشی از سرطان بسیار مهم است.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

 

ادامه مطلب
اعلام برنامه جدید آغاز حرکت قطارها در خط ۵ مترو .
اخبار روزانه
 • modir

 • 00 اسفند

اعلام برنامه جدید آغاز حرکت قطارها در خط ۵ مترو .

 سه‌شنبه  ۳ اسفند ۱۴۰۰

خط ۵ متروی تهران و حومه از صبح فردا چهارشنبه از ایستگاه گلشهر به سمت تهران و ار تهران به ایستگاه گلشهر فعالیت خود را آغاز می‌کند.

 پروژه تعمیرات اساسی شبکه برق بالاسری خط ۵ متروی تهران در محدوده ایستگاه‌های کرج تا هشتگرد از ۲۲ دی‌ماه آغاز شده است و به‌منظور رفاه حال شهروندان و مسافران این کار فقط در روزهای تعطیل و شب‌ها پس از پایان بهره‌برداری از مترو انجام می‌شود؛ با توجه به کمبود زمان اورهال شبانه، مقرر شد تا ساعت آغاز حرکت قطارها در این خط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تغییر کند.

#پشت بام ویترین کسب و کارها
بنابراین از صبح روز چهارشنبه ۴ اسفندماه، برنامه حرکت اولین قطار خط پنج مترو از ایستگاه گلشهر به سمت تهران (صادقیه) از ساعت ۵ به ۵:۲۰ به‌صورت تندرو و از ایستگاه تهران (صادقیه) به سمت گلشهر از ساعت ۵ به ۵:۳۰ تغییر می‌کند.

بر اساس گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه،
فعالیت سایر خطوط متروی تهران همانند روزهای قبل از ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه صبح آغاز می‌شود.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

ادامه مطلب
 ماجرای قطع PA در مترو چیست؟
اخبار روزانه
 • modir

 • 01 فروردین

ماجرای قطع PA در مترو چیست؟

 چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ 

قائم مقام عملیات شرکت بهره‌برداری مترو در مورد قطع سیستم PA در قطارها توضیحاتی ارائه کرد و گفت: از این میان ۱۳۳ قطار که به صورت روزانه سرویس ارائه کرده و در حال حرکت هستند تنها سیستم PA شش قطار مشکل دارد و ارتباط بین راهبر و مسافران قطع است که این قطارها نیز داخل خطوط  سرویس‌دهی به مردم نیستند.

کامران آزادی در واکنش به اخبار برخی سایت‌ها و کانال‌ها مبنی بر قطع سیستم PA در قطارهای متروی تهران گفت: PA یا سیستم اعلام عمومی چند وظیفه برعهده دارد که یکی از آنها برقراری ارتباط بین راهبر و مسافر و بالعکس است و همچنین این سیستم ارتباط بین راهبر کابین اصلی و کمکی را ایجاد می‌کند.

وی با بیان این‌که این سیستم سازنده خارجی دارد و قطعات آن خارجی است، اظهار کرد: این سیستم در رابطه با تبادل اطلاعات بین راهبران یک قطار و ارتباط بین راهبر و مسافران فعال است.

به گفته قائم مقام عملیات شرکت بهره‌برداری مترو، در حال حاضر در خطوط داخلی ۱۷۱ قطار فعال هستند که از این میان ۱۳۳ قطار به صورت روزانه سرویس ارائه کرده و در حال حرکت هستند که از میان آنها تنها سیستم PA شش قطار خرابی دارد و ارتباط بین راهبر و مسافران قطع است که این قطارها نیز داخل خطوط سرویس‌دهی به مردم نیستند.

وی براین نکته تاکید کرد که ما قطارهای مشکل‌دار را هر روزه چک کرده و آنها را با قطارهای سالم  تعویض می‌کنیم.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

آزادی با بیان این‌که منتهی خرابی‌های دیگری در داخل برخی واگن‌ها نیز وجود دارد که ارتباطی به سیستم ایمنی قطار ندارد اظهار کرد: مثلا سیستم اعلام ایستگاه که اسم ایستگاه را اعلام می‌کند در برخی واگن‌ها خراب است اما این مساله ارتباطی به سیستم ایمنی قطار ندارد.

وی با بیان این‌که این مشکل چند سال است که وجود دارد چرا که تامین‌کننده قطعات این سیستم یک شرکت خارجی بود، ادامه داد: از آنجایی که تهیه و تامین برخی قطعات امکان‌پذیر نبود شروع به ایرانی کردن و بومی سازی برخی قطعات کردیم که در مورد سیستم PA نیز با شرکت‌های دانش بنیان وارد مذاکره شده و خوشبختانه یک شرکت دانش بنیان توانست این سیستم را بومی سازی کند و در یکی از قطارها این یک سیستم بومی سازی PA نصب شده و عملکرد مناسبی هم داشته است و با کمک این شرکت بروزرسانی سیستم‌های قدیمی و یا تعویض سیستم‌ها در دستور کار قرار دادیم اما دقت داشته باشید که این سیستم آنقدر قدیمی است که برخی از قطعات آن کلا موجود نیست.

قائم مقام عملیات شرکت بهره‌برداری مترو در پاسخ به این سوال که با وجود قطع سیستم PA راهبران در صورت بروز حادثه یا اتفاق چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، اظهار کرد: در مترو PA تنها راه ارتباط بین راهبران نیست بلکه مسیرهای دیگر نیز در نظر گرفته شده است که یکی از آنها ارتباط بی‌سیم میان راهبرها است اما دقت داشته باشید که فاصله بین دو ایستگاه در طولانی‌ترین حالت دو دقیقه است و هر اتفاقی که رخ دهد در ایستگاه بعدی قابل کنترل است اما این مربوط به خرابی‌های مقطعی است و در مورد خرابی‌های جدی‌تر از تردد  قطار در خطوط  جلوگیری می‌شود. همچنین با اپراتورهای تلفن همراه از سالیان قبل قرارداد  همکاری داریم و پوشش مناسبی در خطوط  مترو دارند.

وی با بیان این‌که خودمان را موظف می‌دانیم که با داخلی‌سازی قطعا همه سیستم‌ها را بومی کنیم، گفت: تا این لحظه که با شما مصاحبه می‌کنم شش قطار سیستم PA‌ شان قطع است که داخل خطوط سرویس‌دهی به مردم نیستند. اما دقت داشته باشید که هر قطاری که برای اورهال به تعمیرگاه مراجعه می‌کند سیستم PA آن عوض می‌شود.

قائم مقام عملیات شرکت بهره‌برداری مترو اضافه کرد: در حوزه تعمیرات دچار یک عقب افتادگی هستیم و باید هرچه سریع‌تر این عقب‌ ماندگی را جبران کنیم.

#پشت بام ویترین کسب و کارها

ادامه مطلب
;